Badanie KTG - Poznań

„DIES NATALIS”

Czym jest kardiotokografia? KTG (takiego skrótu używa się najczęściej) to podstawowe badanie wykonywane w tracie ciąży w szpitalach i gabinetach. Polega ono na monitorowaniu czynności serca płodu, a także rejestrowaniu skurczów mięśnia macicy. Analizując uzyskane zapisy, lekarz bądź wykwalifikowana położna są w stanie ocenić stan dziecka, między innymi rozpoznać tachykardię (przyśpieszone bicie serca płodu, powyżej 160 uderzeń na minutę) albo bradykardię (zwolniona akcja serca, poniżej 110 uderzeń na minutę). Wczesne wykrycie nieprawidłowości (na przykład dotyczące niedotlenienia) pozwala na podjęcie szybkich i bardziej efektywnych działań.

Badanie KTG przeprowadza się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, gdy zbliża się termin rozwiązania oraz podczas akcji porodowej. Wskazaniem do wykonywania częstszej kardiotokografii jest m.in.:

 • nadciśnienie tętnicze i cukrzyca matki,
 • hipotrofia płodu,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • ciąża mnoga lub przenoszona,
 • zagrożenie przedwczesnym porodem.

Szkoła rodzenia Dies Natalis w Poznaniu oferuje badanie KTG z analizą w gabinecie lub domu pacjentki realizowane przez doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów.

Zapraszamy do nas

Na czym polega badanie KTG?

Jako matka z pewnością chcesz jak najlepiej zadbać o znajdujące się w Twoim łonie dziecko. Jedną z przydatnych i często niezbędnych w tym zakresie czynności jest badanie KTG, które w Poznaniu wykonujemy m.in. w gabinecie lub w miejscu wskazanym przez pacjentkę. Wykorzystujemy wyłącznie nowoczesny, odpowiednio dobrany sprzęt medyczny, a nasz zespół tworzą doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści. Dzięki temu możemy zaproponować precyzyjne i odzwierciedlające rzeczywisty stan dziecka i dróg rodnych kobiety wyniki wraz z ich rzetelną interpretacją.

Badanie KTG obejmuje dwa elementy:

 • tokografię – odczyt skurczów macicy matki,
 • kardiografię – rejestracja pracy serca dziecka.

Na podstawie wyników obu czynności możliwe jest potwierdzenie właściwego przebiegu ciąży i gotowości do porodu lub zidentyfikowanie ewentualnych nieprawidłowości. Procedura przebiega w sposób bezinwazyjny i może zostać przeprowadzona bez specjalnego przygotowania. Wymaga od kobiety jedynie położenia się i leżenia na lewym boku. Do brzucha zostaje podłączona aparatura rejestrująca. Efekty jej działania są widoczne na monitorze, na którym wyświetlają się parametry czynności skurczów macicy matki i pracy serca dziecka. Cała procedura zajmuje kilkadziesiąt minut – z reguły trwa od 20 do 60 min.

Przebieg badania KTG

Często pojawia się pytanie, dlaczego w trakcie badania KTG kobieta powinna położyć się właśnie na lewym boku? Wynika to z faktu, że w takiej pozycji nie występuje nacisk na żyłę główną, co mogłoby zaburzyć wyniki. Gdy pojawiają się zalecenia dotyczące przeprowadzenia kardiotokografii, pierwszy odczyt wykonuje się z reguły w ok. 25. tygodniu ciąży. Jeśli nie ma takich wskazań, procedura odbywa się dopiero w dniu porodu. W takim razie kiedy istnieje potrzeba wcześniejszego zrobienia badania KTG? Wskazuje się kilka przesłanek, które są powodem do sprawdzenia, czy wszystko przebiega prawidłowo.

Wśród nich warto wymienić:

 • bóle i urazy brzucha,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • dolegliwości nerkowe,
 • niezgodność serologiczną,
 • zbyt wysokie ciśnienie,
 • przenoszenie ciąży – zbyt długie oczekiwanie na urodzenie,
 • hipotrofię, czyli zbyt niską masę ciała dziecka.

Precyzyjne wykonanie odczytu w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą specjalistów odpowiadających za interpretację wyników daje cenną wiedzę na temat przebiegu ciąży, przygotowania kobiety do porodu i stanu zdrowia dziecka.

Przyszłe mamy, które chcą zrobić profesjonalne badanie KTG – zgodne ze standardami medycznymi, mogą zgłosić się na nie w szkole rodzenia w Poznaniu. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem, który zawsze obsługuje kompetentny specjalista. Proponujemy wykonanie zapisu wraz z analizą wyników w dogodnej dla pacjentki cenie. Umożliwiamy również umówienie się na wizytę domową, bez konieczności osobistego wstawiania się w placówce. Ofertę kierujemy do kobiet ze stolicy Wielkopolski oraz okolic.

Bądźmy w kontakcie